e
sv

Küçük Bir Keşif Alanı : Soğucak Yaylasına Gitmek İçin 4 Neden

663 Okunma — 19 Nisan 2023 12:05
avatar

Editor

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Soğucak yaylasının karavan ve çadır keyfinizi en güzel şekilde yapacağınız yerlerden biri olduğunu söylemeliyiz. Ambiyans olarak son derece etkileyici bir özelliğe sahip olduğundan dolayı tercih sebebidir. Buranın çok geniş bir arazi özelliğine sahip olmasından dolayı hem festival hem de şenlik açısından da idealdir.

Bol oksijenli ve harika bir doğal güzelliği içerisine alan alanlara sahip olduğundan dolayı haliyle ziyaret ettiğiniz zaman yapacağınız ilk iş mutlaka yürüyüş yapmak olacaktır. Çünkü Soğucak yaylasına geldiğimiz zaman yürüyüş yapmaya başladığınızda son derece güzel ve etkileyici bir gün geçirme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Nasıl Gidilebilir – Soğucak Yaylası

Soğucak Yaylasına nasıl gidebilirim, nerede şeklinde bazı sorgulamalarda yapılabiliyor. Nasıl gidebilirim şeklinde sorgulamalar yapanlar için Sapanca gölüne uzaklık olarak 21 KM mesafede yer aldığını söylemek mümkün. Aynı zamanda İstanbul köprüsünden de gidebilecek olduğunuz bu yere mesafe 145 KM şeklinde olacaktır.

Yaylaya ziyaret yapılırken her ne kadar çok yakın bir yer olarak görülmüş olsa da gittik sıra yolun uzamasının en temel nedenlerinden biri de yolun taşlık olmasıdır. Bu durum ister istemez yolun çok daha fazla şekilde uzamasına neden oluyor. Özellikle yağmur ve zor koşullarda yolculuk çok daha zor şekilde geçmeye başlıyor. Kuru havalarda daha alçak diyebileceğimiz araçlarla yolculuk yapılması mümkündür.

Yaylada Neler Yapılabilir?

Sakarya merkezine yaklaşı 45 KM mesafede yer alan Soğucak, oksijeni için barındıran bir yerdir. Eğer ki temiz bir hava almak istiyorsanız o halde hiç düşünmeden ilk iş olarak buraya yolculuk yapmanız gerekiyor. Çünkü buraya ziyaret yaptığınız zaman kendinizi hem ruhsal açıdan hem de bedenen yenilenmiş gibi hissetmeye başlamış olacaksınız. Son derece kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak bir açık alan ve havaya sahip olmasından dolayı mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunduğunu belirtmemiz gerekiyor.

soğucak yaylası

Burada neler yapılabilir şeklinde son dönemde bazı sorular sorulabiliyor. Çünkü ilk defa böyle bir yere ziyaret yapacak olanlar da ister istemez sorgulama ihtiyacı duymaktadır. Soğucak yaylası özellikle yürüyüş için son derece önemli diyebileceğimiz bir yerdir. Temiz bir havası olduğundan dolayı harika bir egzersiz ve yürüyüş için tercih edebilirsiniz. Ayrıca bir başka yapabileceğiniz en güzel etkinliklerinden biri olarak kamp serüveni diyebiliriz. Bu sayede kamp maceranızı artık çok daha güzel ve heyecan dolu şekilde yapmaya başlayabilirsiniz.

Motosiklet ve Bisiklet Turu

Soğucak yaylası’da pek çok kişi tarafından görülmek istenen bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Harika bir yer olmasından dolayı her geçen süre zarfında ziyaretler çok sık şekilde yapılmaya devam ediliyor. Muhteşem bir manzarasına sahip olan bu yerde pek çok etkinlik yapılabilmesi de mümkündür. Yayla etkinlikleri nelerdir şeklinde çok fazla sorgulamalar yapılabiliyor. Bakıldığı zaman gelenlerin en sık şekilde yapmış olduğu aktiviteler arasında bisiklet ve motosikletle gezi turları olduğunu söylememiz gerek. Soğucak yaylası düz kenarlara sahip olduğundan dolayı istediğiniz zaman bu tür etkinlikleri sorunsuz şekilde yapmanız mümkün olacaktır.

Soğucak Yaylası Nereye Bağlıdır?

İlk defa bu yaylaya ziyaret yapılacağı zaman haliyle kafalardaki soru işaretine de yanıt bulmak istenir.Nereye bağlıdır? şeklinde bir araştırma yapıldığı zaman Sakarya’nın Sapanca ilçesini kapsamaktadır. Dört mevsim boyunca turist ağırlayan bir yer olmasından dolayı tercih edilen bir yer olmayı başarıyor. Soğucak yaylası doğal manzarası ve muhteşem güzellikleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir yer olarak öne çıkıyor. 17 Kilometre olarak uzakta yer alan Soğucak yaylasına ne zaman istiyorsanız ziyaret yapmanız mümkündür. Gelen seyahat severlere son derece güzel bir yer sunmayı başaracaktır.

Soğucak Şenlikleri Ne Zaman Başlıyor?

Yayla şenlikleri her zaman keyif verici olmuştur. Bu sebeple yayla şenlikleri ile ilgili olaralta son dönemde çok sık şekilde sorgulamalar yapılmaya devam ediliyor. Yayla şenliklerine katılım yapmak isteyenler hangi zaman dilimi içerisinde gerçekleşiyor şeklinde sorgulamalarını da yapmaktadır. Şenliklerin en yoğun şekilde sürdüğü dönem hangisi diye detaylı şekilde bakıldığı zaman Temmuz ayının ikinci haftasında olacaktır. Temmuz ayı ikinci haftasıyla şenlikler başlanır ve harika zamanlar geçirmeye başlarsınız.

Diğer kamp – gezi yazılarımız için tıklayınız

En uygun 5 seyahat rotasını incelemek ve yorum yazmak için lütfen tıklayınız

Gezi-Seyahat-Turlar

Sıradaki içerik:

Küçük Bir Keşif Alanı : Soğucak Yaylasına Gitmek İçin 4 Neden