e
sv

Karaköy Gezilecek Yerler , Karaköy – Beyoğlu | İstanbul

799 Okunma — 10 Mayıs 2023 17:09
avatar

Editor

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Karaköy gezilecek yerler , bu semt Galata kulesinin hemen altına uzanan , Galata köprüsü ile Galata kulesi arasındaki yamaç ve kıyı yerleşimli eski mahallelerden biridir. Adını ” Karaim Yahudilerinden” veya bölgede yaşadığı düşünülen “Karay Türklerinden” aldığı düşünülmektedir. Oijinalinde Karayköy’dür zamanla karaköy’e dönüşmüştür.

1-) ARAP CAMİİ – KARAKÖY

İstanbul’da ezan sesinin yükseldiği ilk camii olduğu bilinmektedir. Şimdilerde beton bloklar arasında gotik mimarisiyle ruhunu ve farklılığını ortaya koymuştur. 717 yılında Arapların İstanbul’u fethi için geldiğinde galata taraflarına Müslüman Arap Komutan Mesleme Bin Abdülmelik tarafından yaptırılmıştır. Galatayı zapt eden komutan ve askerler konstantiniyye’yi alamamıştı.

Şam’da çıkan isyanı bastırmaya desteğe giden askerler sonrasında hakimiyet yine Bizans’a kalmış ve bu yapı bir süre kilise olarak kullanılmıştır. İstanbul’un Fethi ile tekrar camii’ye dönüştürülmüştür.

Mesleme Bin Abdülmelik’in kabride camii avlusunda bulunmaktadır.

Arap Camii
Arap Camii İçi

2-) MAKBUL İBRAHİMPAŞA CAMİİ – KARAKÖY

Meşhur Osmanlı sadrazamı Pargalı İbrahim Paşa tarafından yaptırılan camii yaklaşık 500 seneliktir.

225 metrekarelik bir alana inşaa edilen camii iki katlı ve taş yapıdır, minaresi ahşaptır. Hala günümüzde ahşap minare olarak korunmaktadır. Camii altında birçok dükkan bulunmaktadır. Osmanlı zamanında vakıf giderleri bu dükkanlardan karşılandığı muhtemeldir. Şu anda da camii altındaki dükkanlar yeme – içme olarak hizmet vermektedir.

Makbul İbrahim Paşa Camii

3-) YERALTI CAMİİ

Zamanında mahzen olarak kullanılan bir mekandı , Osmanlı fethettikten sonra’da su sarnıcı ,ceğhane gibi amaçlarla kullanılmıştır. 1700 lü yıllarda camii’ye çevrilen yapı iki girişlidir. Yeraltında sahabe kabirleride bulunmaktadır. Hatta bazı operatörler camii içinde bu yeraltı camii’nde çekmemektedir. 🙂

4-) PERŞEMBE PAZARI – Karaköy Gezilecek Yerler

A’dan Z’ye hırdavat , elektrik,elektronik aletler , bahçe yapıları , inşaat malzemeleri gibi bilumum dükkanın barındığı Karaköy- perşembe pazarı uyguna alışverişleri yerine getirmek için bulunmaz bir mekandır.

5-) Karaköy ‘de Ne Yenir

Karaköy’de dürümcü Yusuf ustayı mutlaka bulun, yıllara meydan okuyan bu işletmede bir yemek yemeden geçmeyin. Sokak lezzetlerini tadın.

6-) Galata Kulesi

Aşağıdan kuleye gelirken Zürafa sokaktan geçeçeksiniz , bu eski yapılaşmayı, dar sokakları , tarihi yansıtan kültürel mekanları hissederek yürüyün. Cenevizlilerin yaptığı bu kuleyi görmeden hatta üst katına çıkmadan dönmeyin. Galata kulesine çıktıysanız Taksim- İstiklal’e güzel bir yürüyüş yapmanızı tavsiye ederiz.

Galata Tower

7-) Galata Bridge – Galata Köprüsü

Üstünde balıkçıların balık avında olduğu, altından deniz ve vapur manzaralarına şahit olacağınız, karşısında Süleymaniye, Eminönü , arkanızda Galata kulesi , karaköy ve her yerde insan seli… evet Galata Köprüsündesiniz.

Köprüye giderken balık çarşısınıda gezmeden gelmeyin.

Karaköy gezilecek yerler

Vizesiz Balkan Ülkeleri : Türk Vatandaşlarından Vize İstemeyen Ülkeler

Galata Kulesi ve Diğer Tarihi Yerlerin Müze Ücretlerini Öğrenin

Sıradaki içerik:

Karaköy Gezilecek Yerler , Karaköy – Beyoğlu | İstanbul