e
sv

Ormanya Hobbit Evleri | Hayal Fabrikası | Kartepe | Sapanca

872 Okunma — 15 Mart 2023 10:20
hayal fabrikası
avatar

Editor

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ormanya Hobbit Evleri gezisi bahane güzel bir gezi şahane olur diyoruz ve neredeyiz? İstanbul’dan hafta sonu uzaklaşıp birazda olsun nefes almak, kalabalığı geride bırakmak ve bir o kadarda bu kente yakın bir yer arıyorsanız tam yerindesiniz!

ormanya hobbit evleri
Hayal Fabrikası – Ormanya Hobbit Evleri

Direksiyonu bu sefer İzmit / kocaeli / kartepe / maşukiye / sapanca rotasına kırıyoruz. İstanbul avrupa yakasına ortalama bir buçuk saat anadolu yakasına ise ortalama bir saat olan bu yerler görmeye , keşfetmeye , nefeslenmeye değer.

Önce hedeflerimize yakın konaklayacağımız uygun bütçeli yerimizi belirliyoruz. Bu yer Sakaryanın Sapancası ile sınır Kocaelinin Kartepesinde yani kartepe park otel gezinin karargah merkezi oldu :). Bütün bu yerleri bir haftasonu hatta erken çıkarsanız sıkıştırıp aynı gün içinde gidip gelebilirsiniz ancak tabi biz sıkıştırmak istemedik amaç nefeslenmek olunca yola o niyetle çıktık.

Gezi İlk gün turumuz şu şekilde idi;

 1. Kartepe – Ormanya Gezisi
 2. Maşukiye Şelalesi
 3. Sapanca Gölü
 1. İkinci gün: Kartepe kayak merkezi
 2. Özdilek avm alışveriş ve dönüş.

İşte Detaylar;

1-Kartepe Ormanya Gezisi – Ormanya Hobbit Evleri

Hayal Fabrikası
Ormanya – Kocaeli/Kartepe

Hobbit diyarına 🙂 girişler bir ana kapıdan yapılıyor , burada özel otoparklar günlük 25 TL’den başlıyor. Birçok otopark var yolda görevliler sizi kendi parklarına davet ediyor. Ormanya girişi hemen karşısında belediyeninde otoparkı mevcuttur. Ormanya girişleri ücretsiz ve içeride pek çok parkur, böcek oteli, kuş gözlem alanı, çok güzel açık hava kütüphanesi ve tabii hobbit evleri veee hayal fabrikası bulunuyor.

Diğer süper bir bilgi ise şuydu karavan ve çadırınız varsa camping alanı ücretsiz arayarak rezervasyon yapmanız ya da yer durumunu sorup gitmeniz yeterli… haydi bu da bonusumuz olsun.

Ormanya Konum

hayal fabrikası
Orman Kütüphanesi Ağaç Adam

Ormanyadan çıkarken ormanya mağazasından tıbbi naneli pişmaniyenizi almayı unutmayın. Nane ferahlığı bırakan bir pişmaniye denemeye değer.

2-Maşukiye Şelalesi

Doğasıyla harika olan Sakarya ve ilçeleri gezmeye ve nefeslenmeye değer bir bölgededir. Burada biz maşukiyeyi ve şelale bölgesini görmek istedik. Çok güzel ancak yerli turist için bir tık pahalı diyebiliriz.

Önceleri görülebilen Maşukiye Şelalesi şimdilerde toprak kayması sebebiyle görünmez olmuş. Civardaki otel ve işletmelerin bahçesindeki yapay şelaleleri görebiliyorsunuz. Ayrıca isterseniz Atv gezisi yapabiliyorsunuz.

Fiyatlar ise şöyleydi , ATV turu çift kişi 600 tl 45 dk kadar sürüyor. Yeme-İçme de Gözleme 50 liralardan başlıyor. Çay içmek isterseniz 10 lira gibi gibi dolar hesabı yaparak giderseniz güzel olur 🙂 Konum

Bir zamanlar

3-Sapanca Gölü

Yağmurlu bir hava ve sapanca gölü sahili gayet güzel.. size İzmir- kordonu hatırlatabilir. Balık ekmekçileri yeme içmeciler ve arapça levhalar dikkatimizi maşukiye gibi burada da çekiyor demek ki arap turist yoğunluğu var.. Yol kenarı parklar günlük 10 lira idi. Konum İçin Tıklayınız

İzmir yazımızıda Okuyabilirsiniz

Kartepe Kayak Merkezi Dönüşü Sapanca Gölü Manzarası

2. GÜN

1-Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe – Ormanya / Maşukiye – Sapanca hepsi birbirine çok yakın olunca gezmeden gelmek istemedik. 10 kilometre ile Sakarya ilindesiniz 10 kilometre ile Kocaelindesiniz. Birbirlerine çok yakın konumdalar o sebeple gezmeden gelmemek gerekir. Eğer yakın illerden gidiyorsanız bir güne bile sığdırabilirsiniz. Biz gelmişken Kartepe Kayak Merkezi’ne de uğradık.

Kartepe otelimiz arası mesafe 14 km idi. Yol çok dönüşlü ve dik. Bariyerler kazaya kurban gitmiş. Kartepeye giriş otomobil için 80 lira. Bu sene kar çok yoktu. Soğuk havamızı aldık ve döndük:) Dönüş manzarası, orman, sis, kar başlaması, yağmura dönüşüm buranın bonusuydu. Otelimiz demişken oranında bir fotoğrafını eklemeli:) Konum İçin Tıklayınız.

Kocaeli Üniversitesi-Kartepe Park Otel

1.1 Kartepe Hikmetiye Camii

Hikmetiye Camii
Hikmetiye Camii

Hikmetiye camii olağanüstü güzellikte yapılmış. çift farklı taş malzemenin beraber kullanılmasıyla yapılmış nazik güzel bir camii. Bahçesi de harika. Ertuğrul Fırkateyninde vefat eden oğlu için Sarayda çiftçilik yapan Habibe hanım oğlu için bir camii yapılsın ister ve 7000 metre toprağını bağışlar. 2.Abdülhamid ermeni asıllı mimara talimatı verir ve tamamlanır. Bahçesinde Habibe hanımında kabri bulunmaktadır. Bu arada camii masrafı Habibe hanımın bağışından biraz fazla tutunca o zamanın Hikmetiye Köylüleri’de aralarında para toplayıp kalanı tamamlarlar. Hikmetiye Camii Konum İçin Tıklayınız

Sizde önerilerinizi yorumda belirlersiniz. Bir başka gezide görüşmek dileğiyle 🙂

 • Bayram tatili 2023 ne zaman? Kaç gün tatil olacak? Arefe yar
  1 yıl önce

  […] Bayramda İstanbul’da gezebileceğiniz yakın yerler hakkında okumak için tıklayınız […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Ormanya Hobbit Evleri | Hayal Fabrikası | Kartepe | Sapanca