e
sv

AKDENİZ’DE MÜTHİŞ BİR KARAVAN KAMPI DENEYİMİ İÇİN 3 YER

893 Okunma — 11 Nisan 2023 03:36
karavan kampı yerleri karavan kamp tavsiyeleri kabak koyu kamp yerleri salda gölü kamp yerleri avlan gölü kamp yerleri
avatar

Editor

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Karavan kampı için mevsim fark etmeksizin yemyeşil bir ortam, huzurlu, sakin bir doğa ve her şeyden soyutlanmış, kuş cıvıltıları eşliğinde yeni bir gün… Hayali bile ne güzel, öyle değil mi? İşte tam da bu noktada hemen hemen herkesin hayallerini süsleyen o yerlere değinmek ve ışığı yakmak gerekiyor. Çünkü her iş bir hayalle başlar!

1-) AVLAN GÖLÜ KAMP ALANI – (ELMALI/ANTALYA)

Antalya şehir merkezine 18 km. ötede bulunan, gerek toplu taşıma olsun gerekse özel araçla gitmenin kolay olduğu avlan gölü kamp alanında doğayla adeta bütünleşecek ve doğanın bir parçası olmaktan kendinizi alamayacaksınız. Bu alan doğa fotoğrafçılarının da ayrı ilgisini çekecek. Zira bölge zengin bir ekosisteme ev sahipliği yapıyor. 80 türden 569 bitki çeşidi bulunan bölgede bu bitkilerin tam 108’i bölgeye özgü endemik bitkilerden oluşuyor. Birçok çeşit hayvanı da barındıran Avlan Gölü Kamp Alanı bu çeşitliliği sayesinde, muhteşem fotoğrafların ortaya çıkarılmasına imkan sağlıyor. Üstelik doğanın bu inanılmaz güzelliklerine ücretsiz olarak erişebilme şansına da sahibiz. Eğer bu bölgeye gitmeye karar verdiysek bir de gittiğimizde karşılaşacağımız olumlu/olumsuz durumlara da göz atalım.

OLUMLU OLUMSUZ

Şehre oldukça yakın olması nedeniyle ulaşım çok kolay.Çevrede ihtiyaçlarınıza erişebileceğiniz işletmeler bulunmamakta.
Zengin ekosistemi ve doğal ortamı sayesinde fotoğrafçılık konusunda oldukça iyi çalışmalar yapmaya müsait.Temel ihtiyaçları bölgede temin edilemeyeceği yanınızda getirmenizde fayda var. (Gıda, tuvalet, vb.)
Karavan ve kampla birlikte bölgede trekking, balık tutma ve tırmanış gibi etkinlikler de yapabilirsiniz.
kamp alanı yol tarifi için tıklayınız
Avlan Gölü Kamp Alanı

İşletme bulunmaması, çok fazla müdahale edilmemesi sayesinde oldukça doğal ve kendi halinde olan Avlan Gölü Kamp Alanı, kendi halinde olan ve kendine çekilmek isteyen kişiler için birebir!

2-) SALDA GÖLÜ KAMP ALANI (BURDUR)

Burdur’a yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta bulunan Salda Gölü, fevkalade ve kendine has özellikleri sayesinde insanı adeta kendine çekiyor. “Türkiye’nin Maldivleri” takma adıyla bir zaman ülke gündeminde de uzun süre durmuş olan bu göl, duru ve sakin turkuaz suları, ressamın fırçasıyla boyamışçasına beyaz kumları ile kampseverlere müthiş bir deneyim yaşatacak alanlardan birisi. Bu muhteşem doğal görüntüsünün yanında ilgi çekici ve farklı özellikleri de içinde barındıran Salda Gölü, Mars’ın yüzey özelliklerini taşıyan dünyadaki 2 noktadan birisi. İçerdiği mikrobiyal çeşitliliği sayesinde dünya dışımı yaşamın sırları hakkında ipucu da veren Salda Gölü, Türkiye’nin en derin gölü olma özelliğine sahip. Rotamız Salda Gölüne sabitlendi, peki gittiğimizde nelerle karşılaşacağız?

OLUMLU OLUMSUZ

Yeni şeyler keşfetmeyi ve farklılığı sevenler için bulunmaz hint kumaşı olarak nitelendirilebilir.:)Şehre uzaklığı, ekipmanlı bir kamp planı açısından zorluk çıkartıcı bir sebep olabilir.
Hem belediyenin hem de Orman Kampı olarak nitelendirilen birden çok kamp alanı mevcut.Son dönemlerde oldukça popüler olması nedeniyle sakinlik ve az kişinin bulunduğu kamp alanlarını seven kişilere her zaman hitap etmeyebilir.
Bölgede ihtiyaçlarınızı giderebilmek için belediyenin tesisinizi kullanabilirsiniz.Korunan bir alan olması nedeniyle göle yakın kamplara müsaade edilmemektedir.
Salda gölü yol tarifi için tıklayınız.
Salda Gölü Kamp Alanı

Yahu şu Maldivlere de bir gidemedik! Diyenlerdenseniz, Salda Gölü imdadınıza yetişiyor tüm meşakkatli ve uzun yolculuklar ve masraflardan kurtararak, çabanızı minimuma indirip Maldivler hayalinizi ülkemizde yaşamanıza imkan sağlıyor. Hem alışılmışın dışında renklere ev sahipliği yapması hem de ilgi çekici ve keşfedilmeyi bekleyen bir çok farklı özelliğe sahip olması karavan ve kampseverlerin iştahını kabartıyor, yalan yok.😊

3-) KABAK KOYU (FETHİYE/MUĞLA)

Ülkemizin cennet köşelerinden bir diğeri olan Kabak koyu, el değmemiş doğası ve kumsalıyla rüya gibi bir karavan kampı deneyimi için birebir. Kızılçam ve Ardıç ağaçlarının bizlere eşlik edeceği eşsiz kamp deneyimimiz esnasında, betona dair hiçbir yapı görmeden kamp alanımızdan kumsal ve denize inebilme şansına da sahip oluyoruz. Düşünsenize, çok sevdiğiniz karavanınızda gözlerini açıyorsunuz, kızılçam ağırlıklı ormanda tertemiz nefes ile soluk alıp verirken kısa bir yürüyüşün ardından kabak koyunun tüm ihtişamıyla sizleri karşılıyor. Bunun hayali bile insanı heyecanlandırıyor. Her yerde olduğu gibi burada da karavan kampı deneyimini yaşarken bir takım eksiler ve artılarla karşılaşacağız. Şimdi de onlara bakalım.

OLUMLU OLUMSUZ

Kamp alanı etrafında bulunan küçük işletmeler sayesinde ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün.Çadır vb. ekipmanlar bölgenin her alanına değil, belirlenen alanlarına kurulabilmekte.
Kamp alanından el değmemiş doğayla iç içe yapacağınız yürüyüşle deniz ve kumsala erişebilmek hele ki şu zamanda çok büyük bir şans.Kış ve sonbahar mevsimlerinde, bölgenin yapısı gereği soğuk ve rüzgarlı günler yaşanıyor.
Kabak koyunun doğasının kendini koruması sayesinde, gece saatlerinde gökyüzündeki yıldızlar daha bir canlı, daha bir ışıltılı görünüyor. Bize de izlemek kalıyor. 😊Kabak koyu bölgesinde şezlong ve şemsiye bulunmamaktadır. Dolayısıyla yolculuğunuza başlarken şemsiyenizi ve kumsala uzanacaksanız gerekli eşyalarınızı yanınıza almanızda fayda var.
Kabak koyu yol tarifi için tıklayınız.
Kabak Koyu Kamp Alanı

Kabak koyu, gerek internette olsun gerek televizyonda olsun birçoğumuzun denk geldiği, gördüğü yerlerden birisi. Her gören, kaç kere görmüş olursa olsun bölgenin güzelliğini hayran hayran izlemekten kendini alıkoyamamıştır. Kendimizden biliyoruz. 😊 Hem doğayı sevenler için hem de tatil dediğin deniz-kum-güneş üçlüsüdür diyenler için Kabak koyu adeta bulunmaz hint kumaşı diyebiliriz. Ağaçlarla içiçe, ormanın içinde, doğa kampı yaparken, kısa bir mesafe yürüyüşü sizleri deniz-kum-güneş üçlüsüne götürmüş oluyor. Dolayısıyla birden fazla kişi ile yapılacak kamplarda deniz-kum-güneş ya da doğa kampı ikileminde kalındığında, Kabak koyu sizleri bekliyor olacak.:)

Akdeniz… Akdeniz öyle güzel bir bölgemiz ki, kelimelerle güzelliği açıklanmaya çalışılsa, kelimeler tükenir, güzelliği tükenmez. Muhteşem doğası ve kıyı yapısı sayesinde birçok koyu da içinde barındırması sayesinde karavan kampı ve normal kamplar için adeta özel hazırlanmış gibi bölgeler kolaylıkla bulunabiliyor. Şimdilik yazımızı burada sonlandırsak da, Akdeniz için anlatılacak daha çok şeyin olduğu şerhini de buraya ekleyelim. Eğer diğer bölgelerimizdeki kamp alanlarını da merak ediyor ve görmek istiyorsanız sitemizdeki şu yazılara da göz atabilirsiniz.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

-EGE BÖLGESİNDE KARAVAN KAMPINA UYGUN 3 YER

KARADENİZ BÖLGESİNDE KARAVAN KAMPINA UYGUN 3 YER

-KARAVAN SEVERLER İÇİN EN İYİ 5 KAMP YERİ

Sıradaki içerik:

AKDENİZ’DE MÜTHİŞ BİR KARAVAN KAMPI DENEYİMİ İÇİN 3 YER