e
sv

Bursa Gezilecek Yerler Tavsiyesi -(1)- Tophane – Kapalı Çarşı – Irgandı Köprüsü – Hünkar Köşkü

571 Okunma — 09 Ağustos 2023 09:26
Günümüze kadar tarihi yapısından hiçbir şey eskimeyen Kapalı Çarşı oldukça ilgi çekiyor. Ziyaret edilen sayısı her gün katlanarak müthiş bir hızla artıyor. Büyüleyici bir atmosfere sahip olan çarşıda yok yok. Yaklaşık olarak 130 dükkândan oluşan Kapalı Çarşı
avatar

Editor

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bursa’nın en güzel yerleri :

Marmara bölgesinde yer alan Bursa gezilecek yerler olarak eşsiz doğal güzellikleri ve birbirinden farklı tarihi yapıtlarıyla dikkat çekiyor. Farklı yerleri görmek ve gezmek isteyen kişilerin ilk uğrayacağı şehirler arasında yerini almayı başarıyor. Taşıdığı turistlik bölge özelliğiyle de yazları havaların güzelleşmesiyle birlikte turistlerin ilgi odağı haline geliyor. 

bursa gezilecek yerler

Bursa’nın muhteşem doğal manzaralarını keşfetmeden ve renkli tarihi sokaklarına uğramadan gitmemenizi tavsiye ediyoruz. Yeşil Bursa’mızın birbirinden farklı ve büyüleyici yerlerini gezmek için yaz ayları sizin için büyük bir fırsat haline geliyor. Kısa tatil ya da gezi yapmak istiyorsanız ilk uğramanız gereken yerler arasında bulunuyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde Bursa’da bulunan tarihi zenginliklerden ve büyüleyici atmosferle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran doğal güzelliklerinden bahsedeceğiz. Eğer siz de tatil için ya da seyahat için rota oluşturmak istiyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz!  Keyifli okumalar dilerim.

1-Kapalı Çarşı

Şehrin nabzını oluşturan Kapalı Çarşı günümüzde birçok turiste ev sahipliği yapıyor. Ulucami ve Orhan Caminin altında bulunan bu çarşı uzun süredir varlığını koruyarak bugünlere ulaşmıştır. Bedesten çevresinde oluşturulan diğer çarşılar da Kapalı Çarşının merkezini oluşturarak konumlandırılmıştır. 

Bursa'da gezilecek yerler

Günümüze kadar tarihi yapısından hiçbir şey eskimeyen Kapalı Çarşı oldukça ilgi çekiyor. Ziyaret edilen sayısı her gün katlanarak müthiş bir hızla artıyor. Büyüleyici bir atmosfere sahip olan çarşıda yok yok. Yaklaşık olarak 130 dükkândan oluşan Kapalı Çarşı en uğrak tarihi dükkânlardan ve mekânlardan oluşuyor. Kapalı Çarşıya gittiğinizde istediğiniz her alanda hizmetle karşılaşabilirsiniz. Giyimden kuyumcuya kadar istenilen her şeyi bulabilmek mümkün oluyor. 

Kapalı Çarşıya uğradığınızda birbirinden leziz ve meşhur yemekleri de yemeniz mümkündür. Kapalı Çarşının etrafında bulunan restoranlarda Bursa’nın meşhur yemekleri arasında yer alan İskender Kebap yemeden gitmemenizi öneririz.  Ayrıca çarşının etrafında bulunan oldukça işlek olan tarihi İpek Han Ve Koza Han’da çay içerek keyifli ve eğlenceli dakikalar geçirmeniz son derece mümkün. 

2-Tophane

Zafer Plazanın üst tarafında yer alan Tophane ziyaretçileri için eşsiz ve büyüleyici bir ortam sunuyor. Bursa’yı ayaklar altına seren manzarayla karşılaşmanız mümkün. Tophanede Saat Kulesinin yer aldığı bölgenin hemen yan tarafında Osmangazi ve Orhangazi türbeleri bulunuyor.

 Bursa’ya yolunuz düşerse bu doğal manzarayı Tophane’de dürbünle izleyerek keyifli dakikalar geçirmeniz mümkün. Ayrıca birkaç katlı yapıdan oluşan ve yıllarca tarihi görüntüsünden bir şey kaybetmeyen Saat Kulesinde fotoğraf çekilebilirsiniz.  Tarihi açıdan oldukça zengin olan Bursa’nın Tophane’de birçok sokağı renkli ve farklı nostaljik bir atmosfere sahiptir. 

C:\Users\Lenovo\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\istockphoto-1471722646-612x612.jpg

Türbeleri ziyaret etmek isterseniz de Tophane Parkının girişinde bulunan Orhan Gazinin Türbesi yer alıyor. Bu türbede gotik süslemeler görmek mümkündür. Ayrıca Tophane’nin çevresinde bulunan birçok kafe ve restaurant mevcuttur. Arkadaşlarınızla karşılıklı manzaraya karşı çaylarınızı yudumlayabilmeniz için size bir fırsattır. 

3-Irgandı Köprüsü

Bursa’da gezilecek yerler listemizde Irgandı Köprüsüne de yer verdik. Irgandı Köprüsü, Bursa’nın iki ilçesini birbirine bağlayan tarihi bir köprü olarak karşımıza çıkıyor. Gökdere üzerinde bulunan bu yapı Yıldırım ve Osmangazi İlçelerini birbirine bağlıyor. Dünya üzerinde bulunan dört araslı köprülerinden biri olan ırgandı Köprüsüne binlerce turist her geçen gün daha fazla akın ediyor.

C:\Users\Lenovo\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\istockphoto-1387350632-612x612.jpg

 Görüntüsüyle ve sunduğu manzarayla herkesi etkileyen ırgandı Köprüsü yapısı itibariyle Bulgaristan’daki tarihi Osmanlı Köprülerine benzetilir. Köprünün dikkat çekici özellikleri arasında işlemeciliği ve harika şekilde dizayn edilmiş motifleri yer alıyor. Köprünün üzerinde birçok tarihi mekân ve dükkân bulmanız mevcuttur. Bu mekânlar arasında yöresel kıyafetlerden tutun da minyatür dükkânlarına kadar geniş bir yelpaze sunuyor. 

4-Hünkâr Köşkü

Buranın tarihi sembollerinden biri olarak karşımıza çıkan Hünkâr Köşkü, Osmanlı İmparatorluğundan kalmadır. Osmanlı Döneminde Yıldırım Beyazıt tarafından 14. Yüzyılda yapılan bu tarihi köşk Bursa için anlamı ve değeri oldukça büyüktür. 

Yolunuz Bursa’ya düştüyse mutlaka uğramanız gereken tarihi zenginlikler arasında yerini almayı başarıyor. Bursa’nın Yıldırım İlçesinde yer alan Hünkâr Köşkü yoğun bir şekilde ziyaretçileri tarafından ilgi görüyor. Ziyarete her gün açık olan Hünkâr Köşkünün girişleri ücretlidir. 

Sadece resmi tatillerde kapalıdır. Eşsiz mimarisi ve içerisinde Osmanlı Döneminin yapısına dair birçok maket ve yöresel kıyafetleri yer alıyor. Siz de Hünkâr Köşkünü ziyaret ederek Osmanlının tarihi ve mimari yapısı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bursa’ya gelmeden etkinlikleri ÖĞRENİN

https://orayagittinmi.com/eskisehir-gezilecek-yerler-kucukelmali-parki2023/

Sıradaki içerik:

Bursa Gezilecek Yerler Tavsiyesi -(1)- Tophane – Kapalı Çarşı – Irgandı Köprüsü – Hünkar Köşkü