e
sv

Kiev Gezilecek Yerler – Kiev’de Gezip Görülecek En İyi 10 Yer & Kyiv

648 Okunma — 20 Nisan 2023 12:46
Kiev gezilecek yerler olarak ; hem Ukrayna’mın başkenti olması hem de doğal güzelliklerinin bulunması nedeniyle oldukça başarılı ve de dikkat çeken Kiev’de gezilecek en iyi yerler kişiler için sunulur. Bu nedenle buraya gidip atmosferi yakından hissetmeli
avatar

Editor

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kiev gezilecek yerler olarak ; hem Ukrayna’mın başkenti olması hem de doğal güzelliklerinin bulunması nedeniyle oldukça başarılı ve de dikkat çeken Kiev’de gezilecek en iyi yerler kişiler için sunulur. Bu nedenle buraya gidip atmosferi görmek ve de doyasıya gezmek insanları son derce memnun etmektedir.  Şehrin yapısı ve de son derece planlı olması şehrin görünümünü daha faklı yaparak başarılı bir sonuç vermektedir. Bu durumda kişiler için gezilebilecek olan 10 yer şu şekilde belirtilebilir:

Kyiv- Kiev Gezilecek Yerler

 1. Maidan Nezalehnosti – Kiev Gezilecek Yerler

Özgürlük meydanı olarak bilinmekte olan bu alan şehrin ana meydanlarından biri olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu meydan Shevchenko Raioan’daki Khreshchatyk caddesi üzerinde yer alır. Bu meydan ele geçirildiği zamanlarda pek çok farklı isimle anılmış ve de çoğunlukla  da Maidan yani meydan olarak nitelendirilmiştir.

 • Aziz Sofya Katedrali

Başkentteki en önemli sembollerden biri olan Aziz Sofya Katedrali 11. Yüzyılda temeli atılarak bugüne kadar kendini koruyabilmiştir. Tarihi değeri oldukça yüksek ve de eski olan bu yapı kişiler için son derece görülmesi ve ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. 1990 yılında UNESCO burayı dünya miras listesine eklemiştir. Aynı zamanda Katedral 2007 yılında yapılmış olan oylamaya göre Ukrayna’daki yedi harikadan biri olarak bilinir. Kiev mutlaka görülmesi gereken yerler içinde bu katedral de yeri alır.

Bazı kaynaklara bakıldığı zaman ise inşaatı 1011 yılında başlamış olan yapı bazılarına göre de 1037 yılında başlamıştır. Fakat UNESCO bunu 1011 yılında I. Vladimir tarafından yaptırıldığını vurgulayınca da 2011 yılına gelindiği zaman katedralin 1000. Yılını kutladığını söylemek mümkün olur.

 • Kiev Altın Kapıları – Kiev Gezilecek Yerler

Kiev şehrinin kurucusu olan Yaroslav Mudri tarafından yaptırılmış olan bu yapı askeri amaçlı olarak kullanılmıştır. Kievliler tarafından sadece gökyüzü kapısı olarak da anılan bir yapıdır. Bu kapılar şehrin etrafını çevrelemekte olan surların kapısıdır. 1017 ile 10124 yıllarında inşa edilmiş olan bu yapı Konstantinopolis’te bulunan merkez kapıdan ilham alınarak tasarlanmış ve de inşa edilmiştir.

Bu kapıların benzerliği ve de ilham alınmasının nedeni de o dönemdeki şehrin yöneticilerinin Bizanslılarla oldukça iyi şekilde anlaşması ve de iyi ilişkiler kurmuş olmasıdır. Şehirdeki bazı eserler de bu ilişkilerin iyi olmasından kaynaklı olarak benzerlik göstermektedir. Kiev en iyi tarihi yerler içerisinde bu kapılarından varlığından söz etmek ve de ziyaret etmek mümkündür.

kiev gezilecek yerler
 • İkinci Dünya Savaşı Müzesi – Kiev Gezilecek Yerler

Ukrayna tarihi ulusal müzesi Alman – Sovyet savaşını anmak adına kullanılan bir anıt kompleksidir. Müze Kiev’de yer almakta ve son derece dikkat çekmektedir. Hem yapısı hem de görkemi ile son derece güzel ve d estetik şekilde inşa edilmiştir Bu nedenle kişilerin memnun olması ve de Kiev gezisine fark katması için tercih edebilecekleri yapılar içinde yer alır. Kiev’de ne yapılır? Konusunda kişilerin gezebilecekleri pek çok yapı ve de mimari alan bulunur.

 • Andrevsky Yokuşu

Eski şehir bölgesi olarak bilinen Podil mahallesindeki bu yokuş Ayasaofya meydanı ve Kontraktova meydanı içinde yer alır. Tarihi bir sokak olması nedeniyle de eski zamanlarda halkın iki kesimini birbirinden ayırmak için kullanılan bir yokuş olarak bilinmekteydi. Yokuşun üst kısmını da şehrin ana merkezi olarak kullanılırdı. Bu yüzden üst kısım daha çok şehri yönetmekte ola ve zengin olan kişilerden oluşurken alt kısımda daha fakir kişilerden oluşmaktaydı.

 • Shevchenko Parkı

İçerisinde bir botanik bahçe, hayvanat bahçesi bir de dolpinarium bulunmakta olan bu park Kiev’de gezilmesi gereken yerler içerisinde yer alan bu park son derece doğal ve de güzel bir yapıdadır. Parkın içinde bir de tiyatro yer almakta ve kişilerin zaman geçirmesi, eğlenmesi adına tercih edebilecekleri bir alan olarak ziyaret edilmektedir. Kiev’de nasıl eğlenilir? Konusunda bu park sizlere yardımcı olabilir.

 • Pechersk Lavra

Doğu Ortodoks Hıristiyanlığının önemli manastırlarından biri olma özelliğine sahip Pechersk Lavra mağaralar manastırı olarak da anılmaktadır. Bunun nedeni de manastırın altında yer almakta olan mağaralardır.

 • Ulusal Opera Binası

Ulusal opera binası ülkede 3. Açılan opera binası olarak bilinmektedir. 1867 yılında inşasına başlanmış olan bu bina1901 senesinde hizmete açılmıştır. Ukrayna edebiyatının önemli şairlerinden Taras Şevşenko’dan dolayı bu opera binasına bu isim verilmiştir. Barok bir mimariye sahip olan bu bina Kiev gezilecek 10 en iyi yer içerisinde yerini alır. Bu bina aynı zamanda görsel sanatlar müzesine de ev sahipliği yapar. Bu nenle gezilmesi ve görülmesi gereken yerler içerisinde bu binaya da yer vermekte fayda vardır.

 • Bulgakov Müzesi

Şehirde yer alan ve en çok tercih edilmekte olan, ziyaret edilen müzelerden biri olan Bulgakov müzesi ünlü roman ve de oyun yazası olan Mihail Afansyeviç Bulgakov’un evidir. 1891 yılında Kiev’de doğmuş olan Bulgakov yazmış olduğu eserlerden dolayı da dönemin yöneticisi olan Stalin ile karşı karşıya gelmiştir.

Bu dönemde yazdığı eserlerin basılması ve de okunması yasaklanan Bulgakov Kiev’den ayrılmak istemiş olmasına rağmen bunu başaramamış ve de şehir dışına çıkması yasaklanmıştır. Kiev nasıl bir yer? Konusunda tarih izlerini hala taşıyan binalardan ve yapılardan söz edilmektedir.

 1. Pirogovo Açık Hava Müzesi

Kiev merkezin biraz dışında kurulmakta olan Kurazh Bazar kişilerin aradıkları her şeyi bulabilecekleri bir alan olarak karşınıza çıkmaktadır. Bit pazarı konsepti bulunan bu alanın aylık pazarlardan bir tanesi olduğunu belirtmek doğru olur. Her ay bir hafta sonu kurulmakta olan bu alan ile kişiler aradıkları her şeyi bulabilir. Kiev’de nerede alışveriş yapılır? Konusunda bu Pirogovo açık hava müzesi tercih edilebilir.

6 günde 3 ülke gezebileceğiniz balkan turumuzu okumak için tıklayınız.

Sıradaki içerik:

Kiev Gezilecek Yerler – Kiev’de Gezip Görülecek En İyi 10 Yer & Kyiv