e
sv

Paris Gezilecek Yerler | Harita Detaylı En Önemli 11 Nokta

821 Okunma — 22 Nisan 2023 13:06
Paris Gezilecek Yerler - Eiffel Tower
avatar

Editor

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Paris gezilecek yerler listesini sizler için derledik ve haritaladık. Paris’te o kadar çok gezilecek yer var ki acaba hangisinden başlasak nereden başlayıversek dedirten cinsten. Müzeleri , mimarı yapıları, anıtları, fransız mutfağı, kiliseler-katedralleri, tarihi yerleri, fotoğraf çektirmek için en iyi noktalar derken öyle hemen bitirilebilecek bir şehir değil ama biz sizin için bunu kolaylaştırdık.

1-) Eyfel Kulesi- Eiffel Tower | Paris Gezilecek Yerler

Paris Gezilecek Yerler - Eiffel Tower

Eyfel kulesi kesinlikle Paris’te ilk durağınızdan biri olmalı, Sen Nehri kıyısındaki bu muhteşem kent ve kendisiyle özdeşleşmiş kule Paris’te mutlaka görmemiz gereken yerlerden olmalıdır. 1889 yılında yapılan bu kule 300 metre yükseliğe sahiptir. Açılışından itibaren günümüze kadar 250 milyonun üzerinde ziyaretçiye uğradığı bilinmektedir. Oradaki gişelerden bilet alıp kuleye çıkabilirseniz en üst katındaki muhteşem manzara sizi bekliyor olacak. Sen nehri, Paris manzarası ve diğer tarihi yerleri buradan doyasıya seyredebilirsiniz.

Eyfel Kulesi Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Eiffel Tower Kule Giriş Bilet Fiyatları YetişkinGenç (12-24 yaş)Çocuk (4-11 yaş)Engelli4 Yaş Altı Çocuk
Asansör Kullanımlı Bilet | 2. kat
( Bu bilet, asansörle ikinci kata erişim sağlar.)
18,10 €9,00€4,50 €4,50 €0,00 €
Asansör Kullanımlı Zirve Bileti
(Bu bilet, iki asansörle zirveye erişim sağlar.)
28,30€14,10€7,10€7,10€0,00€
Merdiven Kullanımlı Bilet – 2.Kat
(Bu bilet, merdivenlerden ikinci kata erişim sağlar.)
11,30€5,60€2,80€2,80€0,00€
2. Kata Merdiven Kullanımlı 2.Kattan Asansörle Zirve Dahil Bilet21,50€10,70€5,40€5,40€0,00€

2-) Louvre Müzesi | Paris Gezilecek Yerler

Louvre müzesi , dünyanın en büyük sanat müzesidir ve Louvre sarayında bulunur. 1793 yılında açılmıştır ve içerisinde neredeyse her ülkeden bir tarih yatmaktadır. Dünyanın her ülkesinden bir yazar, heykeltıraş , ressam ve diğer sanatçılara ait pek çok eser sergilenmektedir. Mona Lisa tablosuda burada sergilenmektedir. Girişler 15 euro civarındadır. Eğer tamamını gezmek isterseniz bir gününüzü ayırmanız gerekir. Pariste uzun kalacaksanız tavsiye bir gün ayırıp bu tarihe eşlik edin.

Louvre Museum

3-) 3. Aleksandre Köprüsü

Alexandre köprüsü 1896-1900 yılları arasında inşaa edilmiştir. Uzunluğu 160 metre olan köprünün her iki tarafıda heykellerle süslenmiştir. Buradan da Eyfel manzarası harikadır. Mutlaka altından ya da üstünden geçin. Fotoğraflara doyun

paris gezilecek yerler
3. Alexandre Köprüsü

4-) Place du Trocadéro Paris – Trocadero Meydanı

Eyfel kulesinin tam karşısındaki tepede kurulu olan meşhur meydan. Mutlaka ziyaret edin. Buradan muhteşem eyfel pozları verebilirsiniz. Meydanın adı 1823’teki Fransız-İspanyol savaşından gelmektedir.

5-) Lüksemburg Bahçeleri

Kafa dinlemek isterseniz, bir kahve bir kitap ile kaçacağınız gezi arası mola adresiniz. Şayet oteliniz yakınlarındaysa mutlaka gelin , havasını teneffüs edin. Değişik mimarilerede rastlamak bir hayli mümkün.

Paris Gezilecek Yerler
Lüksemburg Bahçeleri

6-) Pere Lachaise Mezarlığı – Paris

Vaktiniz bol ve ilginizi çekiyorsa bu mezarlığa metro ile ulaşabilirsiniz, şehre biraz uzak olduğunu belirtmekte fayda var . Balzak , Molliere , La Fontain gibi ünlülerin mezarları buradadır bunun yanı sıra burada ayrıca Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya’nın mezarlarının bulunduğu da bilinmektedir.

Pere Lachaise cemetery in Paris

7-) Hotel De Ville – Paris

1300’lü yıllarda yapılan yapı şehrin en eski yapılarından biridir. Bu tarihten beri şehrin yönetimi buradan gerçekleştirilir. Yapı halen resmi kurum olarak faaliyet göstermektedir.

😎 59 Rivoli

Sanata ilgi duyanlar için Fransa’da bir sanat galerisidir.

9-) Özgürlük Heykeli – Statue de la Liberté

Fransa’nın 100.yıldönümü sebebiyle ABD’ye hediye ettiği Özgürlük Heykeli‘dir 1884-1886 yılları arasında inşa edilen heykelin bir kopyası da Paris’te bulunuyor. Heyke Atlas okyanusuna doğru konuşlanmıştır. Sen nehrinde tur yaparken çok net bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

10-) Notre Dame Katedrali

Paris’te bulunan bu katedral dünyaca bir üne sahiptir. Meryem Ana’ya ithaf edilmiştir. Sen nehri kıyısındadır. 1163 yılında yapılan bu yapıyla fransız gotik mimarisini yakından inceleyebilirsiniz.

11- Fontaine Saint Michel – Aziz Michel Çeşmesi – Paris Gezilecek Yerler

Notre Dame katedralini ziyaret edecekseniz burayı da not edin çünkü katedralin hemen arkasında bulunuyor.

Çeşme, 1858-1860 yılları arasında İkinci Fransız İmparatorluğu döneminde mimar Gabriel Davioud tarafından inşa edilmiştir.  Bu güzel çeşme 1920’lerden beri Fransız Kültür Bakanlığı tarafından “Anıt Tarihi” olarak listeleniyor. İki kanatlı ejderha heykelinde bir fotoğraf çektirmeden dönmeyin.

Gezi-Seyahat-Turlar

Ohrid Yazımız İçin Tıklayınız

6 günde 3 ülkeli balkan rotamız için tıklayınız

Sıradaki içerik:

Paris Gezilecek Yerler | Harita Detaylı En Önemli 11 Nokta