e
sv

ÜSKÜP’TE GEZİLECEK YERLER, MAKEDONYA

2228 Okunma — 06 Nisan 2023 11:19
skopje üsküpte gezilecek yerler üsküp havalimanından merkeze ulaşım ohrid yakın mı üsküpte ne yenir üsküpten matka kanyonuna nasıl gidilir
avatar

Editor

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Üsküp’e Gidiş ve Gezilecek En Güzel 7 Yer

Üsküp’te gezilecek yerlere geçmeden buraya gidiş iki şekilde mümkündür. Bunlar ; Uçakla veya karayolu yani kendi aracınız yahut otobüsle. Ancak burada bilinmesi gereken bir şey var ki otobüs ve araçla giderken Yunanistan üzerinden geçeceğiniz için transit vizeye veya schengen vizesine ihtiyacınız olacaktır. Yeşil pasaportunuz varsa yollar size açık herhangi bir vize sorunu bulunmamaktadır.

Üsküp Havalimanı – Şehir Merkezi Transferi ( Shuttle )

Üsküp’te havalimanından merkeze en uygun ulaşım shuttle’dır. Bizdeki Havaş gibi bu görevi yerine getirir.

One-way ticket price: 199 MKD
Working hours: 08:00h-20:00h

Tek yön 199 Makedonya Dinarı ve çalışma saatleri sabah 8.00 ile akşam 20.00 olarak firma açıklamıştır.

Bilet Alacağınız Yer ve Ödeme Seçenekleri:
 • Havalimanı Gişesinden
 • Otobüste Nakit MKD Olarak alabilirsiniz. (Lütfen fişinizi isteyin)
 • Otobüste kredi kartı ile ödeme imkanıda mevcuttur.

Otobüse 3 noktada inme ve binme şansınız var. 1-Holiday Inn Hotel 2- Merkez Otobüs İstasyonu 3- Capitol Mall 4- Airport ( Adresleri haritada görmek için üzerlerine tıklayınız)

Otobüs 199 MKD İken taksi kullanmak isterseniz 1000-1200 MKD arasında ücretleri değişmektedir. Şayet kalabalıksanız taksiyle anlaşıp gelmenizde makul bir seçenek. Biz dönüşte otobüsün saatleri uymadığı için 1200 MKD taksi ile transfer yaptık, yazıda hangi acenteden aldık orayıda ekledik.

Otobüs ( skopje shuttle ) için detaylı bilgiye sitelerinden ulabilirsiniz. Buyrun : https://www.wtransporter.com/

Gelelim Şehir Turuna 🙂

Öncelikle yazıya başlamadan Üsküp için 2 gün yeterli olarak öngörüyoruz. Diğer günleri Priştine/Kosova’ya veya Ohrid’e ayırabilirsiniz. Veya tatiliniz uzunsa güzel bir rotamız var linkini yazı altına eklemiş oluruz 🙂

1-) OLD BAZAAR,SKOPJE

Genellikle üsküp gezisinin ilk durağı olan Old Bazaar , eski bir Osmanlı çarşısıdır. Caddelerinde gezerken keyif alacağınız, bol bol fotoğraf çekeceğiniz bu çarşıda; yeme-içme yerleri ( Burek-Köfte-Pide vb ), giyim dükkanları, acenteler , döviz exchange dükkanları, hediyelikçiler vs.. kısacası yok yok çarşısıdır. Çoğunun sahibi Türktür ve Türkçe bilirler.

OLD BAZAAR, SKOPJE

Fotoğraf: Old Bazaar’da çekmiş olduğum bir görüntü. Gece hayatının geçtiği yerler buralar. Dardo’nun kahvesinde buranın meşhuru makedonya kahvesi yani meşhur Macciato’yu yerinde içmeden dönmeyin.

Çarşıda mutlaka ama mutlaka bunu tatmadan dönme Türkiye’de de yapılıyor tabii ki ama bu kadar taze ve lezzetlisini tatmadım. Dışarıdan pek bir yere benzemese de dükkanın fotoğrafını bırakıyorum. Dardo’dan aşağı inince sol kolunuzda kalıyor, arayın bulun :)) “PEKARA” yazısını yani fırın/pastane.

A patisserie in skopje bazaar

2-) MATKA GÖLÜ- LAKE MATKA

Skopje, City Bus Ticket

Üsküp şehir içi ulaşım biletleri bunlar. Birisi günlük bilet, birisi 2 binişlik bilet, Biz sadece matka için kullanacaktık ancak ne olur ne olmaz diye birini tam gün bilet aldık. Eğer şehri gezecekseniz turistler için tam gün bilet güzel seçenek. Matkaya gitmeden , eski çarşının girişindeki ana caddenin karşısındaki bina altında bir satış yeri var oradan temin edebilirsiniz.

Matka gölü Skopje’da görülmesi gereken harika doğa yerlerinden biridir. Matka’nın uzaklığı old bazaar’a 15 km’dir. Şehir merkezindeki terminalden kalkan 60 numaralı otobüsle veya yukarıdaki fotoğrafta Dardo’nun önündeki merdivenlerden çıkıp sola dönüp aşağıdaki anayol üzerindeki durağa gidip binebilirsiniz. Bulamazsanız Dardo’ya sorun o size gösterecektir. Çok yardımsever ve paylaşımcı birisi bizden de selam edin.

Matka Gölüne Giden Otobüsün Geçtiği Durak-Lake Matka

Eğer old bazaar’da bir otelde kalıyorsanız Dardo’nun önündeki merdivenlerden buraya gelmeniz çok kolaydır. Unutmadan otobüs saatler tek saatlerde oluyor o sebeple giderken ve gelirken 15 dk önce durakta bulunun. Çünkü matkadan dönüşte bu otobüsü ve saatini kaçırırsanız uzun bir yürüyüş sizi bekliyor; sonraki yerleşim yeri 2-3 km civarında.

Muhteşem manzarasıyla, Lake Matka

Matka gölü yapay oluşumlu bir göldür. Bu şekilde turizme kazandırılmış. Kano ve tekne turlarına binebilirsiniz.

Matka Gölü, aylardan kasım. Lake Matka

Bu fotoğrafları tekne turunda çektim. Tekne turu mağaradan daha etkileyici idi. Olağanüstü bir manzara ve o doğayı nefeslemek muhteşemdi. Bir saat kadar suruyor turu tavsiye ediyorum.

Mağara İçinden Bir Kesit

Görülecek alanı çok büyük değil aşağı inen merdivenlerden sonra küçük bir alan var fakat çok daha derin ve uzun olduğundan bahsediliyor. Ulaşım tekneyle.

Kanyonda yürüyüş yolları , yeme içme mekanları, balık restaurantı gibi anı paylaşacağınız yerler mevcut. Biz tekne turu yaptık kişi başı 300 MKD idi. Sizi tekne dolunca göl ilerisinde bir mağaraya götürüyorlar

3-) THE STONE BRİDGE – TAŞ KÖPRÜ

The Stone Bridge, skopje

Vardar Nehri üzerine yapılan bu köprü iki kültürü hem birbirinden ayırıyor hem birbirine kavuşturuyor. Doğu yakasında Türkler ve Müslüman çoğunluk batı yakasında Makedon ve Hristiyan çoğunluğu net değişiyor. Bu köprüyü geçtiğiniz anda tabiri caizse Sovyet mimarisinin dibine vuruyorsunuz.

TAŞ KÖPRÜ ÜSTÜNDEN MAKEDONYA MEYDAN MANZARASI

Bir yan Anadolu bir yan Avrupa:)

4-) MACEDONİA SQUARE – MAKEDONYA MEYDANI

Eğer bütçeniz genişse bu meydanı gören Marriot Hotel’de meydan manzaralı bir gece geçirebilirsiniz 🙂 Meydan’da her köşede birisinin heykeli var birçok yerde fotoğraf çektirebilir hatıra defterinize ekleyebilirsiniz.

Tarihi taş köprüyü geçince devasa İskender Heykeli tam karşınızda.. Buralarda sokak sanatçıları, dilenciler, hırsızlık ihtimalleri yüksek lütfen dikkat edin. Bul karayı al parayıcılar var sizi hipnoz edip oyalayıp gasp etme ihtimalleri yüksek dikkat edin ..

Şehrin merkezi olan bu yerde fotoğraflara doyun ve gidip civardaki güzel bir kafede macciato ile günü şenlendirin.

İskender Heykeli,Üsküp
Phillip 2 of Macedon
5-) Osmanlı’dan Kalan Camiler

Şehirde Türkler tarafında Osmanlıdan kalma pek çok noktada camii bulunuyor ibadetlerinizi yerine getirebilirsiniz mutlaka ziyaret edin, oradaki anı defterlerine tarihe bir not düşün.

6-) MOTHER TERASA HOUSE- RAHİBE TERASA ANI EVİ

Rahibe Terasa Anı Evi

Köprüyü geçtikten 300 metre ileride görüp ziyaret edebilir, fotoğraf çektirebilirsiniz

Mother Terasa

7-Şehir Yöresel Pazarı Gez

Eski çarşının girişindeki bu halk pazarını mutlaka gezmelisin. Yöresel baharatlar, yöresel yiyecekler ,peynir ve et ürünleri var ve üstü kapalı bir alanda satılıyor. Biz gezerken her şey böyle açıkta ve dışarıda satılıyordu. Kültüre yakından şahit olacağın güzel yerlerden biri sonuçta yeme-içmede bir kültür.

Ne yapmadan gelme:

Macciato kahveni içmeden gelme 🙂 , Vardardan geçmeden, İskenderi görmeden, camilerinde ibadet etmeden Osmanlıyı anmadan, Capitol Mall’a bir bakınmadan, Dardo ile muhabbet etmeden dönme.. 🙂

Dardo’nun kahvesinden..

DİĞER GEZİLECEK YERLERİ

 • Millenium Cross ( şehir içi otobüsle gidilebilir teleferikle millenium cross’a çıkabilirsiniz)
 • Vodno Dağı
 • Kiliseler
 • Üsküp sanat köprüsü ( Stone Bridge’in yanına yapılmış köprü)
Diğer Detaylar ;

Old pazardaki transfer yaptığımız acentedir. Güvenilir ve saatinde geldiler. Tavsiye ederim

Ohrid’de gezilecek yerler yazımız için tıklayınız.

Üsküp’ten Ohrid’e nasıl gidilir yazımız için tıklayınız.

Teşekkürler .. 🙂

 • Vizesiz Balkan Ülkeleri : Vizesiz Gidilebilecek Balkanlar -1
  1 yıl önce

  […] Üsküp, Kuzey Makedonya Gezi Yazımız İçin Tıklayınız […]

  yorum beğen
 • Pasaport Başvurusu : Yurt Dışı Seyahat Rehberiniz Bölüm 1;
  1 yıl önce

  […] Pasaportu aldınız nereye gidelim diye düşünüyorsunuz buyrun yurtdışı vizesiz tur yazıları… […]

  yorum beğen
 • ÜSKÜP'TEN OHRİ'YE NASIL GİDİLİR & ŞEHİR İÇİ ULAŞIM
  1 yıl önce

  […] Hristiyan mahalleleri bulunmaktadır. Kısacası Vardar Nehri şehri ikiye bölmektedir. Detayları Üsküp yazımızda […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

ÜSKÜP’TE GEZİLECEK YERLER, MAKEDONYA