e
sv

Balkan Turu : Altı Günde Üç Ülke

4826 Okunma — 03 Mart 2023 18:24
avatar

Editor

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dolu dolu geçen altı gün ve gezi planımız.

Balkan turumuz şu şekilde idi: Bosna Hersek ( Saraybosna- Mostar) , Sırbistan (Belgrad), Makedonya ( Üsküp).

Biletimizi pegasusun kampanyası ile çok uyguna aldığımız için gezideki ekstralara daha çok bütçe ayırabildik. İlk durağımız Saraybosna ve geri dönüşümüz Üsküptü.

19 Kasım’da Pegasus ile öğle 12 de Saraybosna’ya indik. Ülkeye giriş ve pasaport kontrolünde hiçbir sorunla karşılaşmadık.

Yağmurlu bir gün olmasına rağmen sıcak bir atmosfer vardı.

Telekomun tarifeni yurtdışında kullan paketini almıştım onu hemen aktif ettim, siz siz olun veri dolaşımını aktif hale getirin yoksa pakette alsanız bu neden çekmiyor diye düşünürsünüz.

İlk işimiz havalimanında exchange ofisinde bir miktar Bosna parasına dönüştürmek oldu BAM diğer adı ile KM . 1 km bugün yaklaşık 9 küsür lira yapıyor. Paramızı değiştirdikten sonra havalimanı çıkışında taksiler sizi karşılıyor. Tourist infonun ilerisinde ise Başçarşıya giden shuttle’rın kalkış yaptığı tabelayı göreceksiniz.

Taksiler 20 Euro gibi bir rakam teklif ediyorlar ama pazarlık yaparsanız 15 Euroya düşüyorlar

Ayrıca Saraybosna Havalimanı’na 10 dakikalık yürüme mesafesinde olan Dobrinja’dan geçen 103 numaralı troleybüs ve 31E toplu taşıma otobüsüyle de şehir merkezine gidebilmek mümkündür. Bu iki toplu taşıma aracı doğrudan Eski Kent bölgesine gitmektedir.

Bizde bunu tercih ettik. Bunun için Moovit uygulamasından kolayca yararlanabilirsiniz. Ülkeyi Bosna olarak ayarladıktan sonra gideceğimiz yeri Başçarşı konumu da airport seçtik. Yaklaşık 10 dakika 900 metre gibi bir yürüme mesafesi görünüyor troleybüsün durağına. Navigasyon durağa kadar sizi götürüyor. Oradaki sarı büfelerden bilet alabilirsiniz bir biniş 1.6 KM . Fiyat olarak uygun ve halkın içine karışıp şehri yaşamaya başlayacağınız güzel bir tercih.

Biletinizi alın ve 103 numaralı otobüsü bekleyin. Moovit’ten de ineceğiniz durağı takip edebilirsiniz yaklaşık 45-50 dakika süren bir yolculuk.

Haritaya veya Moovite ne yazacaksınız adım adım anlatacağım ve 20 euro yerine 16 liraya Başçarşıya gideceksiniz.

Adım 1 : Moovit’ten Bosna’yı ayarlayıp havalimanından Sebilj adresine rota araması yapıyoruz. Sonra yürüyeceğimiz mesafe ve bineceğimiz 103 nolu otobüsün kodu görünüyor (veya haritadan Airporttan – ” Inovine K-103 ” aratıp Google mapsle gidebilirsiniz.

Ulaştığınızda Sarı Büfeden biletinizi alabilirsiniz veya şöfordende temin edebiilirsiniz.

Adım 2: Mavi İkona Ulaş .103 ü Bekle

Adım 3: 16 Durak Moovitten takip 40 dakika sonra Başçarşıdasın.

Bir başka seçenek : Google Harita ile “Inovine

K-103″ e git ve 103 nolu otobüse bin.

 1. Gün Başçarşı ve çevresinde gezinti yaptık.

2. Gün sabah ilk işimiz Mostara giden trene yetişmek oldu. Otelimiz Garni oteldi Sebile ve Başçarşı durağına çok yakındı. Sabah erkenden otelden ayrıldık. Otobüsle yetişemeyiz belki diye taksi ile istasyona geldik çünkü tren hareket saati 07.15. Tren İstasyonu Zeljenica Stanica 10 Bam’a anlaştık fakat taksimetre başçarşıdan istasyona 7-8 Bam yazıyor. Direkt binip gidin.

Bilet Satış Ofisleri

Saraybosna – Mostar Tren saatleri

07.15 ve akşam 17.0 hareketli Mostar- Saraybosna Tren saatleri 06.36 ve akşam 16.06 Not. Saatler mevsimsel değişebilir erken gitmenizde fayda var.

Mostar yazımızı okumak için tıklayınız.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Kiev Gezilecek Yerler –Kiev’de Gezip Görülecek En İyi 10 Yer
  1 yıl önce

  […] 6 günde 3 ülke gezebileceğiniz balkan turumuzu okumak için tıklayınız. […]

  yorum beğen
 • SARAYBOSNA -ŞEHİR MERKEZİNE GİDİŞ-SARAJEVO CİTY
  1 yıl önce

  […] değildir. Gittiğimizde bize saatleri uymadığı için başka bir yol kullandık okumak için tıklayınız. […]

  yorum beğen
 • OHRİD'DE GEZİLECEK YERLER – OHRİ GÖLÜ,MAKEDONYA »
  1 yıl önce

  […] kadar okuğunuz için teşekkürler. Saraybosna gezimizi okumak için https://orayagittinmi.com/balkan-turu-alti-gunde-uc-ulke-balkanlar-rotasi/ […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Balkan Turu : Altı Günde Üç Ülke