e
sv

İzmir’de Gezilecek Yerler ve Gevrek

367 Okunma — 12 Mart 2023 15:05
Gevrek(simit)
avatar

Furkan Şahin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Gevrek, çiğdem, boyoz, darı… Evet, hazırsanız İzmir’ e gidiyoruz. Tarih, deniz ve keyif denince aklımıza ilk gelen yerlerden. Kordon’ dan Körfez manzarası, Çeşme’ den biraz deniz ve rüzgâr, Göztepe’ den tam 35, Karşıyaka’ dan 35,5 ile İzmir’ e selam olsun.

İzmir deyince ilk aklımıza gelenlerle bu güzel şehre giriş yapalım istedik.
Tarihi geçmişinin tahmini olarak Bayraklı taraflarında MÖ 3000 yıllarına dayandığı düşünülen İzmir, Pers istilası ile harap hâle gelmiştir. Büyük İskender’ in gelişi ile Kadifekale taraflarında tekrar kurulmuştur. Önce Bergama Krallığı ardından Roma İmparatorluğu’ na katılan Şehir, Roma İmparatorluğu’ nun bölünmesi ile Doğu Roma toprakları içerisinde kalmıştır. 665 yılı Emevi seferleri sonucunda İzmir Arapların eline geçmiş ve 1317 yılında Aydınoğlu Umur Bey’ in eline geçirmesine kadar İzmir’ de Türkler dâhil birçok farklı milletin egemenliği görülmüştür. Ancak Aydınoğlu egemenliği de bir son değildi İzmir için. 1344 yılında gerçekleşen Haçlı seferinde Liman Kalesi’ nin Latinler’ in eline geçmesi sonucu İzmir, ‘Türk İzmir’ ve ‘Hristiyan İzmir’ olarak ikiye bölünmüştür.1426 yılında Osmanlılar’ ın Batı Anadolu ve İzmir’ i egemenlikleri altına alması ile İzmir artık, karmaşık dönemlerinin sonlarına gelmiştir. 15 Mayıs 1919’ da I. Dünya Savaşı’ nın kaybedilmesiyle İzmir ve Ege Bölgesi Yunan işgaline uğraşmış ve 9 Eylül 1922’ de Türk Ordusu’ nun İzmir’ e girişi ile bu işgal de son bulmuştur. Tüm bunlara ek olarak İzmir tarih boyunca liman ticareti için her zaman önemli bir yere sahip olmuştur, zaten bu kadar çok yönetim değişikliğinin başlıca nedenlerinden biri de tabi ki medeniyetlerin ticaretin bu önemli şehrini ellerinde tutma isteğidir.
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi İzmir, tarihi olarak çok eski bir geçmişe sahip olduğu için bu anlamda şehir sizi tatmin edecektir. İzmir’ i gezmeye tarihi Kızlarağası Hanı ile başlayabilirsiniz, tarihte alt katı alışveriş, üst katı ise konaklama amaçlı kullanılmış olan Han, günümüzde tamamen turistik amaçlı kullanılmaktadır. Hanın hemen arkasında Hisar Camisi’ ni de ziyaret edebilirsiniz. Kızlarağası Hanı aynı zamanda Kemeraltı Çarşısı’ nın da içerisinde kaldığı için buraya kadar gelmişken, bu açık çarşıyı da gezebilirsiniz. Çarşı içerisinde birçok tarihi han da hâlen ticari amaçlı kullanılmaktadır.

Sokakları denize çıkan bu güzel şehirde çarşı turunuzdan sonra da karşınıza yine deniz çıkacaktır ve Konak Meydanı’ nda şehrin simgelerinden olan İzmir Saat Kulesi’ ni ve Yalı Camisi’ ni, bugünkü adıyla Konak Camisi, görebilirsiniz. Göztepe’ ye doğru gitmek isterseniz mutlaka görmeniz gereken yer Tarihi Asansör Binası’ dır. 1907 yılında Mithatpaşa ile Halil Rıfat Paşa semtleri arasındaki 155 basamaktan oluşan yolu kolaylaştırmak amacı ile Musevi iş adamı Nesim Levi tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde restoran ve kafe olarak hizmet veren bina size enfes bir körfez manzarası ile keyifli vakitler geçirmeyi vaat ediyor. Ve hemen Tarihi Asansör’ ün orada bulunan Dario Moreno Sokağı’ da farklı dokusu ile gitmişken atlamamanız gereken yerlerden.

Milli Kütüphane

Rotamızı Göztepe’ den Alsancak ve Kordon’ a doğru çeviriyoruz ve tabi ki bu güzergâhı da boş geçmiyoruz, yol üzerinde görmeniz gereken birkaç nokta var, geçmişte iskele olan ve şu an alışveriş merkezi olarak hizmet veren Konak Pier hem alışveriş yapıp hem de kafelerinde dinlenebileceğiniz bir nokta. Tarihi bir iskelede alışveriş keyfi kulağa çok hoş geliyor biliyoruz ama burada çok vakit kaybetmeyin daha görmeniz gereken yerler var çünkü Aziz Polikarp Katolik Kilisesi, iç mimarisinin güzelliği ile size sanat tarihi ile ilgili şölen sunacak.

Ara sokaklardan yine denize doğru çıkıyoruz ve Pasaport İskelesi’ ne geçiyoruz. 1884 yılından beri aktif olarak kullanılan, isminden de anlaşılacağı gibi pasaport bürosu olarak kullanılan bu iskele, günümüzde vapur iskelesi olarak hizmet vermekte. Burada denize doğru açılan teraslarda dinlenebilir, gevrek ya da boyoz yiyip, çay içebilirsiniz. Akşamüzeri gün batımının en güzel izlenebildiği yerlerden birisi de burası; ancak dikkat çekmek isteriz ki tek yer burası değil. İzmir batıya açılan yüzümüz olduğu için şehrin günbatımını keyifle izleyebileceğiniz çok noktası var. Buradan devam ettiğinizde Kordon’ a ulaşıyorsunuz, artık eğlenceye zaman ayırmak için önünüzde engel kalmadı demektir. İster Kordon’ da çimlere oturup, istediğiniz gibi eğlenebilir, isterseniz hemen arkadaki bar ve kafeleri tercih edebilirsiniz. Kordon boyunca onlarca mekân var, mutlaka bir tanesi size hitap edecektir. Kordon’ dan ara sokaklara doğru girdiğinizde eğlence bitmiyor, her sokak mutlaka sizi eğlendirecek bir alternatif sunuyor size, popüler mekânlar, otantik kafeler siz sadece ne istediğinize karar verin ve ara sokakları atlamayın yeter, sabaha kadar eğlenip sonrasında Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ nde çorba içip geceyi sonlandırabilirsiniz.
Eğlenceye ara verip, yine tarihi gezimize devam ediyoruz. Agora Açıkhava Müzesi, tarihi kalıntıların MS II. yüzyıla kadar dayandığı bu müzeyi müzekart ile gezebilirsiniz. İzmir Büyükşehir Belediye’ sinin hemen yanında, şehrin merkezinde olan bu açıkhava müzesinde ziyaret edebileceğiniz, bazilika, kemer ve sütunlar, heykeller, Roma dönemine ait dükkânlar ve bu dükkânların duvarlarına çizilmiş o döneme ait grafitiler bulunmakta. Burası sadece müze değil, her adımınızda tarihin farklı bir bölümüne şahit olacağınız bir tur sunacak size. Buradan çıktığınızda ara sokaklardan Basmane Garı’ na gidebilirsiniz. 1856 yılından beri tarihe tanıklık etmiş bu gar, mutlaka uğramanız gereken noktalardan.


Şehir merkezinde daha gezebileceğiniz çok fazla yer var; fakat yazımızda şu ana kadar bahsetmediğimiz Karşıyaka’ yı da anlatmadan İzmir merkez hakkındaki yazımızı sonlandıramazdık. Vapurla veya karayoluyla ulaşabileceğiniz Karşıyaka için naçizane ve çok haklı tavsiyemiz vapur ile gitmenizdir. Vapurdan indiğinizde hemen iskele karşısında Karşıyaka Çarşısı’ nı görebilirsiniz. Alışveriş ve yemek için iyi bir nokta olan çarşıdan sonra, sahilde yürüyüş yapabilirsiniz en az Kordon kadar keyifli bu sahil yolundan Kordon ve Göztepe’ yi selamlayabilirsiniz. Bostanlı’ da bulunan Günbatımı Seyir Terası ise size daha önce bahsettiğimiz gibi günbatımının keyifle izlenebileceği noktalardan biri.

İzmir Konaklama Seçenekleri enkolayotel.com ‘da
Gevrek(simit)

Elbette İzmir, tek yazıya sığabilecek bir şehir değil, daha size tavsiye edebileceğimiz çok güzel ve keyifli yerler olacak…

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • İstanbul Kahvaltı Mekanları – En İyi Kahvaltı İçin 4 Mekan
  11 ay önce

  […] İzmir gevreği severler için yeme-içme İzmir turu için tıklayınız […]

  yorum beğen
 • İstanbul'dan Haftasonu Nerelere Gidilir-Haftasonu Kaçamağı
  12 ay önce

  […] İzmir yazımızıda Okuyabilirsiniz […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

İzmir’de Gezilecek Yerler ve Gevrek