e
sv

Datça Gezilecek Yerler

1303 Okunma — 04 Nisan 2023 12:37
#Datça #Knidos #CanYücel #Akvaryumkoy #Ovabükü #Palamutbükü
avatar

Editor

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Datça’da Görülmesi Gereken 7 Yer

1-) Knidos Antik Kenti

Antik dönemin meşhur yerlerinden biri olan Knidos, Kos ile Rodos adaları arasında kurulmuştur. Ticareti gelişmiş ve o zamanlarda şaraplarıyla ünlenmiş bir bölgedir.

Buraya gelirken dar ve virajlı yolları sizi korkutmasın, Palamutbükü-Knidos arası yol biraz dar ancak bozuk değil.. Günün sonunda gün batımıyla alacağınız o haz her şeye değecektir. 2022 yılı itibarıyla girişler 25 TL İdi ve aynı zamanda müze kartta geçerliydi.

2-)Datça Vineyard- Winery

Datça’ya özgü yerel şarabı tadımlama imkanı veren bu yerde, üzüm bağlarında gezebilir, üretim tesis ve aşamalarını yakından gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca çok güzel manzarası vardır.

3-) Hayıtbükü Plajı

Hayıtbükü plajı, Palamutbükü ve Ovabüküye çok yakındır. Her zaman kalabalık olacağını bilerek gideceğiniz plajlar arasında olsun. Plajı taşlık olduğu için gezerken veya yüzerken ayakkabı giymeniz tavsiyemizdir.

4-) Şair Can Yücel’in Evi

Yalnızlığım benim sidikli kontesim
Ne kadar rezil olursak o kadar iyi..

Bir Can Yücel şiirinden kesitle başlamazsak olmazdı.. Eski Datça’ya gelipte Can Yücel’in evine uğramamak olmaz. Gelmişken begonvil sarkan kokulu sokaklarında gezip bol bol fotoğraf çektirmenizi tavsiye ederiz. Buraya gelirken bir can yücel şiiri dinlemek İçin Tıklayınız 🙂

5-) Ovabükü Plajı

Ovabükü Datça’nın sakin mi sakin , çakıl kum karışımı plajıyla sizleri beklemekte.. Ayrıca manzara’da enfes kısa bir nefeslenmek çok iyi gelecektir. Deniz çok güzel.. Tavsiyemizdir.

6-) Akvaryum Koyu – Dikkat Sanat Eseri 🙂

Buralara kadar gelmişken Akvaryum koyunu görmeden dönmek olmaz. Datça’da birkaç koyun adına Akvaryum koy deniliyor. O yüzden bu sakin koyu bulmanız için arabayı yol kenarına bırakıp iki dakikalık yürüyüşle inmeniz gerekiyor. Bakir kalan yerlerden birisidir.

Geldiğinizde tesis, şezlong, sahil arıyorsanız doğru bir adres değil ancak bu tertemiz deniz için biraz zahmete girmeye değer. Manzarasıda çok güzeldir. Sakin bir aile yeri, denizi biraz taşlık olarak ilerliyor. Yüzmeyi seviyorsanız bu tertemiz koyda özgürce yüzün.. Not: Berrak denizinde Şnorkel tavsiyemizdir 🙂

Akvaryum Koy

7-) Doğalı Sevenler için Kocamaar Çiftliği

Doğalı seviyorsanız Kocamaar çiftliğine uğramadan dönmeyin. Yöresel, doğal , katkısız ürünler için datçanın bilindik yerlerinden bir tanesidir. Tabii ki reklam değildir.. Yol kenarında da birçok yöresel ürün satan köylülerimiz, tarımla uğraşan insanlarımız vardır. Mutlaka yöreselleri tadın, çiftçilerimize de gezerken maddi manevi destek vermeli 🙂

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler. Kamp yerleri yazımız için tıklayınız. Lütfen sizde yorumlarınızı esirgemeyin (kalp)

Sıradaki içerik:

Datça Gezilecek Yerler