e
sv

Geçmiş Olsun Türkiye’m: Deprem Gerçeği ve Hatırlatma

430 Okunma — 05 Mart 2023 08:21
avatar

Editor

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Deprem… Ülkemizde, bazıları büyük bazıları küçük olsa da, oldukça sık depremler yaşanıyor, yaşıyoruz. Kahramanmaraş merkez olmak üzere toplam 10 ili yerle bir eden bu büyük felaketten sonra çok doğal olarak gündemimiz deprem oldu. Bugün elimizde telefonlar, gözümüz televizyonda yüreğimiz ağzımızdaydı ve hâlâ da öyle devam ediyor. Orada olmasak da oradakilerin acılarını paylaşıyoruz, elimizden gelen maddi manevi tüm desteği sağlamaya çalışıyoruz ülke olarak. Doğru olanı yapıyoruz elbette, ama doğru olanı yaparken yapılan hataları da görmek, düzeltmek sonraki felaketlerde daha az canımızın yanmasına neden olur diye düşünüyorum.

Hepimiz televizyonlarda yetkili kişileri dinliyoruz; taşınırken deprem yönetmeliğine uygun mu diye bakmadığımız evlerimizde hiçbiri duvara monte edilmemiş mobilyalarımızda otururken. Özeleştiri yapacaksak önce kendimizden başlamalıyız.

Aslında yazacak çok şey var, hepsi daha önce yazılmış, söylenmiş…

Alınacak çok tedbir var, hepsi daha önce yazılmış, söylenmiş…

Yapılacak çok şey var, hepsi daha önce yazılmış, söylenmiş…

Biz bugün hâlâ aynı şeyleri yazacak, söyleyeceksek çok da anlamı olmayacak, bir şeyleri değiştirmeye yetmeyecek demektir bu…

O zaman gelin bireysel olarak başlayalım kendimizi ve sevdiklerimizi depremden korumaya. Mesela yeni bir eve taşınacağımız zaman evin dışarıdan görüntüsüne aldanmayalım, ilanlarda yazan ‘deprem yönetmeliğine uygundur’ yazısının ardını arkasını araştıralım, uygun değilse o evleri satın almayalım, kiralamayalım. Sıfırdan bir ev alacaksak müteahhitle birlikte inşaat mühendisi ile de görüşelim konuşalım, inşaat mühendisi olmayan müteahhite evi ne kadar lüks, ne kadar güzel olursa olsun arkamızı dönüp gidelim. Banyodaki parlak armatürün hayat kurtardığını duydunuz mu hiç ya da enkaz altında çocuğunuzun yardım çığlıklarını duymak ister misiniz diye mi sormalıyız acaba kendimize yeni bir eve taşınırken?

Bu depremle birlikte tekrar gördük ki; sosyal medya ve internet artık arama-kurtarma çalışmalarının önemli bir parçası haline gelmiş durumda. Enkaz altındakiler yakınlarına en azından mesajla ulaşabildi, konumlarını paylaşabildi ve yardım isteyebildi. Telefonumuzda konumumuzu paylaşabilmek için uygulama bulundurmak, telefonlarımızı mümkün olduğu kadar tam şarj halinde bulundurmak kurtarma çalışmalarında bulunma şansımızı arttıran etkenlerden en önemlisi oldu artık.

Aynı evi paylaştığınız kişilerle arada sırada da olsa deprem anında ne yapacağınıza dair konuşun, çocuklarınız varsa, onlara anlayabilecekleri şekilde ne yapmaları gerektiğini anlatın. Evinizde de tıpkı şehirlerde olduğu gibi toplanma alanı belirleyin, cüzdanınızda en azından bir günlük ihtiyaçlarınıza yetecek kadar nakit bulundurun ve tabi ki kolay ulaşılabilir bir noktaya bir deprem çantası hazırlayıp, koyun. Deprem çantasının olmazsa olmazları; bisküvi, su, fener, düdük bunları mutlaka çantaya koyun. Ayrıca eğer acil bir şekilde evinizden çıkmanız gerekirse diye içerisinde mevsime göre arada değiştirerek yedek kıyafet, kişisel hijyen malzemeleri, şarj aleti olan ayrı bir çanta hazırlayın.

Son olarak; umarız ki bir daha ülke olarak bu kadar büyük felaketle karşılaşmayız ve karşılaşırsak da bugüne göre çok daha bilinçli olur ve küçük hasarlarla atlatırız.

#deprem #earthquake #kahramanmaraş #gaziantep #hatay #osmaniye #kilis

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Geçmiş Olsun Türkiye’m: Deprem Gerçeği ve Hatırlatma