e
sv

Çekme Karavan mı Moto Karavan mı işte 11 Fark

947 Okunma — 01 Nisan 2023 04:24
karavan
avatar

Editor

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Karşılaştırmalar ve Farklılıklar

Çekme karavan mı yoksa Moto karavan mı ? Sorusunu tüm gezgin ruhlar kendisine bunu eyleme geçmeden önce sormuştur. Özellikle deprem afetinden sonra insanların doğaya olan dönüşü hızlanmıştır. Bir karavan alıp hem acil dönemlerde ev gibi kullanabilmek hem de doğayla iç içe otel rezervasyon derdi olmadan gezebilmek, dinlenebilmek bununla kendimizi resetlemekte diyebiliriz.

karavan

Günümüzde bahçesi olan bir ev almak bir hayli zorlaştı yüksek maddi imkanlar istemekte ancak bir karavan alıp “her yer bizim evimiz ” mottosuyla harekete geçmek neredeyse şu anki durumda yüzde seksen üzerinde daha avantajlıdır.

Gelelim konumuza, Moto karavan büyük alanlar kaplayan , tatile çıkmadığınız zamanlarda otopark ve sizin için ikinci bir şehir içi aracı mecburi kılan bir durumdur. Şehirde yaşayan biriyseniz Moto karavanınızla her sokağa , her yere ailenizle gidip gelmek daha zordur. Ancak Çekme karavan aldığınızda ve onu çekecek güçte bir aracınız varsa karavanı bir kenara parkedip aracınızı rutin iş ve sosyal yaşantınızda özgürce kullanabilirsiniz. İkisininde dezavantajları ve avantajları bulunmakta..

Buyrun farklılıklara;

Piyasası:

Moto karavan fiyatları çekme karavana oranla daha yüksektir. Alım satım sitelerine baktığımızda ikisininde piyasası iyidir ve yaklaşık satış sayıları şu anki istatistiklere göre yakındır. (yüzde 55 çekme karavan, yüzde 45 moto karavan satılan ilan oranı vardır.) Bir malı almadan piyasasınada bakmak gerekir.

Vergi:

Çekme karavanlar vergiden muaftır. Moto karavanlar ise ÖTV vergisine tabiidir. Hatta 5 yaşından küçükse moto karavanınız ötv’si daha yüksektir.

Gider Kalemleri:

Moto karavanların bakım/muayene giderleri daha yüksektir. Fakat motokaravanda tek kontrol gerektiren lastikleri ve sızdırmazlık için cam , pencere vs gibi yerlerin kontrolü diyebiliriz.

Fiyat:

Şu an bu tarih itibariyle bir en düşük model moto karavan binilebilir tarzda diyebileceğimiz 150 bin lira civarlarındadır. Bu bahsı geçen moto karavan yaşça 20yi devirmiştir. Ancak şu an piyasada 150 bine 2022 model yerli çekme karavan bulunabilmektedir.

Yakıt:

Çekmek karavanı çeken araç normalden %35 daha fazla yakarken , moto karavan yakıt konusunda fabrika verisini yakar ve avantajlıdır. Burada araç konusuna da değinmek isteriz. Çekme karavan için kafanız rahat olması açısından güçlü dizel bir araç almanız sizin için iyi olacaktır. Aracınız çekme karavana uygun mu kontrol için bu siteye bakabilirsiniz. www.towcar.info

Kamp Alanları:

Kamp alanlarında moto karavan için tek ücret ödenirken çekme karavan ve aracınız için ayrı ayrı giriş ücreti ödemeniz gerekir. Kamp alanına çekme karavanınızı bırakıp aracınızla özgürce çıkıp gezebilirsiniz. Moto karavanda kurulduktan sonra tekrar tekrar girip çıkmak zor gelebilecektir.

Kullanım:

Çekme karavan dağlık ve engebesi çok yerlerde kullanımı zorken moto karavan için böyle bir engel bulunmamaktadir. Çekme karavanın dönüş açısı çok geniş ve parkı zorken moto karavanın dönüş açısı ve parkı daha kolaydır. Fakat doğayı seven için bunlar birer bahane olmaktadır.

Seyahatta:

Moto karavanda seyahat halinde ikinci üçüncü kişiler araçta yatabilir veya günlük işlerini yapabilirken çekme karavanda kenara çekip parketmek gerekir. Moto karavanda yol arkadaşınıza seslenebilecekken çekme karavanda iletişim kopukluğu ve çekme karavanın güvensizliği sebebiyle seyahat halinde bulunmak riskli olabilir.

Yol tutuş:

Moto karavan yol tutuşu daha sağlamdır ve yüksek hızlara çıkma imkanı verirken çekme karavan savrulma riski ve kontrolü zor olduğu için sürüş güvenliği daha düşük ve hız limitiniz de daha düşüktür.

Süre:

Moto karavanla kısa mesafeli geziler kolay ve pratiktir ancak uzun gezilerde çekme karavan bir evdir. Uzun yolculuklar moto karavanla daha kolay olurken çekme karavan sürüş ve güvenli bir yer bulup parketme durumları nedeniyle bir tık geride kalmaktadır.

Pratiklik:

Çekme karavanınızı park ettikten sonra gezeceğiniz şehri,köyü aracınızla dolaşabilirsiniz ancak moto karavan size bu özgürlüğü vermeyecektir. Farklı bir alternatif bulmanız gerekir. Entegre mobilet veya bisiklet gibi..

İşte orayagittinmi.com ailesi olarak bizim farklılıklar konusundaki yazımız bu kadar 🙂 sizde yorumlarınızı yazının altında belirtip okuyucuların faydalanmasını sağlayabilirsiniz ? Sizce hangisi daha iyi diyip yorum kısmını size bırakalım.

Kazasız belasız güzel günler, iyi sürüşler diler , okumak isterseniz Türkiye’de en güzel karavan kamp alanları yazımız için Buraya Tıklayabilirsiniz! ve daha fazlası için sitemizdeki diğer gezi ve karavan yazılarını okuyabilir , katkı sağlamak istediğiniz durumlarda bize yazabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Çekme Karavan mı Moto Karavan mı işte 11 Fark